Vila na vrchu Bohdalec. - Ondřej Černovický - certifikovaný realitní makléř

Vila na vrchu Bohdalec.

Vila z poloviny 30. let mění poprvé za svou existenci rodinu majitelů.

Téměř 100 let v jedné rodině. Stavba, kterou má na svědomí pradědeček současného majitele, se jako rodinné stříbro dědila z generaci na generaci. Časy se ale mění. A vy tak máte možnost zakoupit dům nejen s velkým kouzlem, ale také se známou historií. Jestliže nechcete utrácet vysoké částky za obyčejné a tuctové domy, pak má tento v historii zapsané události, kterými se jen tak každý pochlubit nemůže. Místo, které dávalo inspiraci úspěšné umělkyni Janě Míčkové, může nyní začít novou kapitolu vašeho života.

Insert Video

Historie domu se začala psát v roce 1936, kdy byla podle dostupné dokumentace započata jeho stavba. O dva roky později byl dokončen. Jak dokládá dochovaná složka - ,,Komisí zkoušeno 2. XI. 1935".  Složku máme kompletní, zažloutlý papír je svědkem tehdejších událostí. Tak například kompletní položkový rozpočet. Víte, kolik tehdy stálo takový dům postavit? Originální účet za stavbu říká přesně 174.001 Kč. Dům prošel za dekády své existence řadou různých rekonstrukcí a je průběžně udržovaný, žádná zanedbaná ruina. Ve třech podlažích nabízí nejen prostor pro bydlení či podnikání, ale taktéž variantu rozdělení na 3 bytové jednotky. Z té horní vás pak čeká úžasný výhled směrem na Vršovice. Ve spodní pak atmosféra, která nadchne všechny, kdo milují umění. Právě tam, kde býval tehdy ateliér, se tvořila díla, která před 50 lety dobyla Paříž.

Vrch Bohdalec je specifická lokalita na rozhraní malé a velké Prahy. Tvoří ji především samostatně stojící vily a rodinné domy. V době výstavby této vily se mu ještě říkalo Sychrov. Veřejností opomenuté místo nedaleko centra města, ve kterém stále vládne příjemný klid. Nejvyšší místo Prahy 10 nabízí taktéž velmi příjemné výhledy a odstínění od okolního ruchu.

Dispozice 6+1 + neobytné přízemí
3 podlaží, sklípek cca 15 m2
Plocha 288 m2 dle Matterportu
Výstavba 1936, dokončení 1938

Pozemek 597 m2
Kryté stání + zpevněná plocha cca 150 m2
Orientace svahu na sever - do centra
Napojení na kanalizaci, vodovod, plynovod

1000 m od Edenu
Žádný velký provoz nebo ruch kolem domu
Plynový kotel/ústřední topení - 1990/1972
Poslední velká rekonstrukce 1995
(střecha Bramac, fasáda)

27.900.000 Kč

Virtuální prohlídka domu

Abyste nemuseli studovat plánky a lovit ve fotkách, máme pro vás připravený model domu. Ten si můžete projít na displayi i s nasazenými VR brýlemi.

Vítejte u své nové chlouby. Embéčko k domu sice nedostanete, ale věřím, že to už si zvládnete sehnat vlastní 🙂

Jednou z výhod domu je jeho pozemek, který nabízí spoustu místa pro parkovací plochu (nyní cca 150 m2). To jistě upotřebíte v případě, kdy máte pro dům komerční využití. A pokud naopak chcete bydlet, srovnaný terén je dobrou výchozí pozicí pro vytvoření zahrady dle vašich představ.

Dům se nachází v klidné ulici Výstupní, ve které se stále nachází dobové dlažební kostky. Stovkou tak kolem domu nikdo neprojede (tedy leda, že byste embéčko vyměnili za Škodu 100) a v ulici tak nehrozí žádný vydatný provoz.

Dům je zvenčí udržovaný a žádné vynucené dramatické investice v exteriéru ho nečekají. Zachoval si svou původní podobu, plastová okna a podobné příšernosti se mu vyhnuly. Poslední větší rekonstrukcí prošel v roce 1995, kdy byla provedena výměna střešní krytiny (Bramac), bylo provedeno nové oplechování (měď) a také nová fasáda.

Pozemek je nyní využíván především čistě účelně, tedy pro maximalizaci parkovací plochy. Jeho okrasná část se tak nachází v části se vstupem a směrem na jižní stranu parcely.

Insert Image

Svažitý terén klame tělem, z ulice Na Křivce vypadá dům podstatně menší. Má však 3 podlaží a taktéž malý sklípek přístupný zvenčí (cca 15 m2). Jsou vám 3 podlaží málo?

Pokud chcete víc,  stačí si všimnout podlažnosti a objemu sousedních domů. S ohledem na pražské tavební předpisy, které sledují především tyto dva parametry, lze očekávat možnost zvýšení stavby o další podlaží.

Pakliže byste raději okrasnou a zelenou zahradu, parkování bude zajištěné v krytém přístřešku směrem z ulice Na Křivce. Pod ním je možné vybudovat další úložný prostor, který je nyní otevřený.

Ve vstupní části pozemku se nachází malá krytá pergola, po které se pne vinná réva. Pro případné rozšíření stavby a vybudování krytého zádveří je místa ještě dost - ode zdi domu ke zdi plotu jsou to 4 metry.

Teď už ale hurá dovnitř, čeká nás prohlídka interiéru této krásné vily.

A začneme kde jinde, než v hlavním společenském prostoru vily. Původní parkety, vysoké stropy a orientace na jih. Oko pozorného si všimne, že příčka oddělující od sousední místnosti může být odstraněna - není nosná.

Velikost obýváku je 29 m2, výška stropů jsou rovné 3 metry. V původních plánech má místnost vyznačeno mnohem libozvučnější jméno, a sice salon.

K domu je dochována veškeré dokumentace vč. originálních plánů a rozpočtů. V loňském roce byl taktéž vypracován odborný posudek k technickému stavu domu. Jeho závěr naleznete na konci tohoto webu.

Vedle obývacího pokoje se nachází další místnost, která původně fungovalo jako ložnice. Velikost je 19 m2 a lze ji propojit se sousedním pokojem (obývákem).

Abychom vás u vily akademické malířky neochudli ani o umění, pár děl si budete moci prohlédnout při prohlídce domu. Dle výběru pak jedno obdržíte jako pozornost a odkaz k rodině původních majitelů.

Poslední velkou místností tohoto podlaží je kuchyně o ploše 19 m2 s oknem na sever. Přístupná je z ložnice i z chodby.

K zajímavému severnímu výhledu se ještě dostaneme. V domě se nachází zachovalá dřevěná okna. U kuchyně je další malá místnost - spižírna. Na chodbě vedle ložnice je pak první z koupelen (vykousnutí u dveří je od spižírny).

Insert Image

Původní zachovalé schodiště a tehdy tolik moderní terazzo, které se opět dostává do kurzu. O dostatečné prosvětlení se stará hned několik oken.

Podkroví je využité téměř celé, prostor do L s délkou 5 m však zůstal používaný jako půda. Krovy jsou původní, krytina z poloviny 90. let.

Místnost s nejkrásnějším výhledem. Na severní stranu se otevírá široký panoramatický výhled na Vršovice a centrum.

Sousedem na severní straně jsou pouze desítky let nevyužité pozemky, na kterých se nachází zeleň. Pozemek pod domem vlastní současný majitel od roku 1986 a nic se s ním neděje. Možná vaše šance na zvětšení zahrady?

Velikost jídelny činí 16 m2. Obytná část se v podkroví dříve nenacházela, byla tu pouze komora. Pravděpodobně komora s tím nejhezčím výhledem v Praze.

Hlavní místnost podkrovní části byla využívána jako obývací pokoj. Atypický tvar boční stěny není nutný, nachází se za ní nevyužitá část půdy.

Na tomto podlaží se dále nachází dva další pokoje, které mohou být propojeny do jednoho. Dle stavebních plánů je jedinou částí, kterou nelze jen tak odstranit, střední zeď s komíny. Pokoj se střešními okny v rohu domu je jako dělaný pro dětskou zašívárnu.

Protože byl dům léta využíván vícegeneračně, vznikla zde i atypicky řešená podkrovní koupelna.

Teď ale zpátky - úplně dolů. Tato místnost s oknem na sever sloužila jako ateliér. Jak jsem byl poučen u prodeje jiné vily po malíři - severní orientace je výhodná kvůli celodenní přirozené míře osvětlení.

Nyní je v části s ateliérem prostor pro vznik další jednotky, vedle sebe jsou totiž dvě místnosti. A pravdou je, že taková byla i původní koncepce ze třicátých let - tyto prostory sloužily jako pokoj s kuchyní. Plocha bytu je 29 m2.

 Pod schodištěm (z druhé strany zdi) je ještě nízký úložný prostor (dvířka na druhé fotce).

Na první fotografii je hlavní vstup do domu. Pod schodištěm se nachází toaleta. Zbytek sklepu tvoří spousta úložných prostor.

Ty mohou sloužit jako technické zázemí, kotelna je nyní úplně vzadu - nachází se zde plynový kotel (cca 1990), ohřev vody řeší bojler. Plocha těchto místností je dohromady 47 m2.

To už je slušná porce na zvážení využití k dalšímu bytu nebo komerčnímu prostoru. Okna byste buď zvětšili a nebo využili ty, které v domě už jsou (na druhé fotce dole).

Ze západní strany domu nejsou žádná okna, sousedovi tak do talíře koukat nebudete. Vzdálenost mezi domy je přes 9 metrů.

Okna dole - ateliér a sousední bývalá kuchyně (kdysi malý byt), nahoře kuchyně a koupelna, ve střeše pak jídelna s výhledem.

Insert Image


Výstupní 1076/19, 101 00 Praha 10 - Vršovice

Vzdálenosti od domu:

Eden - 1000 m
(nákupní centrum, tramvaje, autobusy, vlakové nádraží)
BUS Vršovický hřbitov - 100 m
(linka 101)
Tramvaje Koh-i-noor - 1000 m
(4, 6, 7, 19, 22)
Náměstí Míru - 3300 m
Nájezd na jižní spojku - 1700 m

Insert Image

Orientační půdorysy domu

Původní plány domu s kótami

Mapa katastru - předmět prodeje

Výpis z katastru - předmět prodeje

Závěr posudku technického stavu

Tak to je z vašeho nového domu všechno. Věřím, že zahrál na příjemnou notu.

Insert Image

rfwbs-slide

Reference

Co o mně říkají klienti?

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořil Tomáš Hlad.