Sami ve vlastním světě - Ondřej Černovický - certifikovaný realitní makléř

Sami ve vlastním světě

Dokonalý sen, kde zapomenete na všechno špatné.

PRODÁNO.

Splněný sen? Dost možná ano. Jen si to zkuste představit. 2.500 m2 vlastního království. Několikasetletý odkaz lidové architektury v ukázkovém stavu, který nevyžaduje prakticky žádné investice. V malé vesničce zhruba 30 km od Vrchlabí a kousek od CHKO Český ráj.  Tento unikátní soubor několika staveb nabízí nepřeberné množství možností. Mimo hlavní stavby ještě prastarý srub a obrovská stodola se dvěma částmi. Pokud jste toužili po provozu vlastního malého penzionu, pak je pro vás cennou informací, že v posledních letech takto fungovala i tato chalupa. Než se rozhodnete číst dál, udělejte dlouhý nádech a výdech. Je škoda se nezasnít a nepředstavit si, že je tohle vaše. I kdyby cena ostřelující hranici 15 milionů byla nad váš rozpočet, tak když už jste tady, nenechte si vzít těch pár příjemných okamžiků snění o dokonalém vlastním světě. 

Přesně tak se tu totiž budete cítit. Pokud mají staré stavby v něčem nezpochybnitelnou sílu, pak je to právě schopnost dát zapomenout. Na trápení, shon, stres a všechno, co vám obtěžuje život. Všechno dění světa tento dům jen tiše pozoruje zpovzdálí. A my? Máme unikátní možnost v něm strávit v naprostém bezpečí a hřejivém klidu svých pár dnů volna. Nebo se sem rovnou odstěhujete napořád? Limity se tu nekladou, všechno je připravené. Teď už je to jen o vašem rozhodnutí. Některé domy se usmívají a s jejich koupí se pojí velká životní změna. Jestli to tak cítíte i vy, pak je mi vekou ctí vám představit nového člena vaší rodiny. No a pokud to tak necítíte a jste tu omylem, tady máte recept na lívance a pozdravujte doma.

Potřebujeme totiž vidět úsměvy. Tento dům musí někomu dělat radost a vy musíte dělat radost jemu. Nejde tu jenom o obchod, ale i o odkaz. Minulý vlastník chalupu piplal zhruba 20 let a současná majitelka na ni narazila po desítkách prohlídek jiných objektů. Musela ji vybojovat. A nebýt náhlé životní změny, žádný inzerát dnes nečtete.

Uvolněný mimoměstský charakter 10 km od Českého ráje budete z praktických důvodů sem tam ředit v nedalekých městech - Lomnice nad Popelkou i Semily jsou od domu pár minut jízdy autem. Má tato kráska nějaké stinné stránky? Mám být upřímný? Opravdu mě tu nic zásadního nenapadá. Dokonalost sice neexistuje, ale v některých případech můžete být nadosah. Vítejte u jednoho z takových vzácných případů.

Dispozice 5+1, dvě části stavení + sklep
Plocha 283 m2 dle skenu
Pozemek 2.557 m2
Ve špičkovém stavu
PENB D (2017)

Starý dřevěný srub (ZP 50 m2)
Obrovská zachovalá stodola (ZP 100 m2)
Vytápění el. kotlem 24 kW + pec a krb
(účinnost pece 73%, krb 70%, kotel 94%)
Ohřev vody 2x el. bojler 120 l
Čistička + vodní vrt 42 m

Zabezpečení alarmem + napojení na PCO
5 km od Lomnice nad Popelkou
10 km od CHKO Český ráj
Možno ponechat vč. vybraného vybavení
K dispozici ihned

Virtuální prohlídka chalupy

Dům máme celý naskenovaný do modelu, který si můžete projít z pohodlí domova. Z důvodu respektování soukromí paní majitelky ho na tento web nenahrávám a pošlu ho na vyžádání konkrétnímu zájemci, který bude o domě vážně uvažovat.


Vítejte u své nové lásky. Chaloupka, která má jako nejstarší objekt ve vsi číslo popisné 1, tu poklidně pozoruje okolní svět už stovky let.

Tuhaň je malinká vesnice se zhruba 100 zde trvale žijícími obyvateli, která se nachází 5 km od Lomnice nad Popelkou a 10 km od Semil.

Na začátek vás seznámíme s místním průvodcem, který si nenechá utéct žádnou návštěvu. Pilně mi asistoval od první prohlídky až po poslední focení.

Teď už ale k domu samotnému, který je skutečně rozsáhlý. Přístavbou v roce 2008 vznikla část vpravo, která má hned několik variant využití. Dům nyní fungoval částečně jako malý rodinný penzion.

Přední část domu je původní a její stáří je odhadováno zhruba na 250 let. Je po kompletní rekonstrukci v takřka bezchybném stavu a bez nutných investic. Ale nevypadalo to takhle vždycky.

Na přelomu milénia vypadala chaloupka takto, tehdy ještě bez přistavěné části. Jak se zdá, ušetříte pár odpolední práce.

Aktuální stav jako na dlani. Pozemky mají plochu přes 2.500 m2 a nachází se na nich hned několik staveb. Mimo staré a nové části chalupy je tu i velká stodola se dvěma částmi a malý původní srub, který je ještě starší, než přední část chalupy. Jeho stáří je přes 300 let.

A právě ve světnici staré části začneme. V té pochopitelně nesmí chybět kachlová pec. Tak je skutečně velká a nechybí u ní plocha, na které můžete poležet! Kdo kdy zkoušel ochutnat kachnu z takové pece a nebo na ní poležet - a já to štěstí měl - dá mi za pravdu, že je to k nezaplacení 🙂

Insert Image

Pec je - stejně jako zbytek domu - ve skvělém stavu a sotva nese známky použití. V této části domu budeme muset dávat trochu pozor na hlavu. Tedy pokud máte přes 180 cm, trámy jsou totiž v nejnižším místě zhruba v této výšce. Inu, před 250 lety se holt stavělo jinak.

Rozměry se jedná o největší místnost domu, její plocha je zhruba 35 m2. Je tu celkem 5 oken, neuvěřitelná atmosféra a místo pro sešlosti celé vaší rodiny.

Prostor příjemně oživuje zdobný prvek, kterým je strop z kulatin. Veškeré dřevo bylo před koupí současným majitelem prohlédnuto specialistou a shledáno jako nezávadné (vč. invazivních sond, a to i ve stodole a srubu). Ve skvělém stavu jsou i stará původní okna.

Do pořádné chalupy patří i pořádná lavice - sem se jich vejde klidně několik. A abyste při posvícení nemuseli lítat až do hlavní kuchyně, je tu k dispozici i menší, která funguje pro tuto část domu. Pokud se tedy rozhodnete tuto historickou část pronajímat, druhou polovinu domu chod nebude nijak narušovat. Má i svou koupelnu, o tom ale až za chvíli.

Vstupní chodba přední (původní) části domu má připravené i jedno tajemství.

Starý kamenný sklep o dvou místnostech se nachází pod světnicí a přístupný je přes dřevěný poklop na chodbě (dveře za ním vedou na zahradu, nejedná se o hlavní vstup do domu). Kdo ví, kolik staletí toto sklepení pamatuje. A třeba ukrývá i nějaký poklad. Mise pro vaše děti nebo vnoučata jako vyšitá.

O dveřích za poklopem už byla řeč, vedou na venkovní krytou terasu. Ani ta nenaruší provoz druhé části domu, protože je odstíněná.

Nejprve proběhneme první (původní) část domu. Druhé podlaží je přístupné přes toto dřevěné schodiště. Nahoře se pak nachází spojovací chodba mezi starou a novou částí.

Tato část domu je obložená palubkami. Dřevo je jasně dominantní prvek interiéru, nachází se i na podlaze. Střecha je zateplena minerální vatou.

Ložnice nad světnicí je ze všech největší - její velikost je přes 30 m2. Ten hřejivý pocit, který na vás kouká z fotek, je jen malý zlomeček skutečné atmosféry naživo.

Insert Image

Průchod do ložnice s lampičkou ve dveřích je již do nové části. Právě těmito dveřmi (nebo příčkou) lze obě sekce domu oddělit, zrovna tak lze ale učinit dveřmi na konci tohoto průchozího pokoje. Na spojovací chodbě se taktéž nachází samostatná toaleta. A kde je koupelna?

Koupelna s další toaletou a sprchou se nachází dole. K původní části domu patří totiž ještě jedna spodní sekce.

Tou je obývací pokoj s kachlovým krbem. Že se jedná o starou kamennou část domu připomíná částečně odhalená původní stěna.

Ať už ve dne nebo v noci, kouzelná atmosféra tohoto místa je cítit každý okamžik. V tomto útulném obýváku můžete trávit dlouhé večery už tuto zimu.

Dům pro pořádnou rodinu nemůže být ochuzený o pořádnou kuchyni. Tato má 25 m2 a hravě tu připravíte i ty největší hostiny. Nachází se hned u obývacího pokoje. Pokud se bojíte studené dlažby, pak zbytečně - je tu podlahové topení.

Na první fotce vykukují dveře, které vedou do části domu, kterou jsme nefotili (někde holt ten nepořádek být musí :-)). Zde se nachází šatna, technické zázemí a garáž, která se začala předělávat na místo pro saunu a fitness. Vše pomocí sádrokartonových příček, tedy velmi jednoduše odstranitelné. Ještě než vyběhneme zase nahoru, vykoukneme před dům.

Právě od kuchyně je totiž výstup na velkou terasu s bazénem, ke kterému nechybí kompletní bezúdržbová technologie (filtrace - výměna 2021, el. ohřev, čerpadlo 2021).

Po krátkém výletu ven zpět do domu - po schodišti z kuchyně jsme dorazili do této podkrovní místnosti nové části domu, která funguje jako otevřená pracovna.

I tady vás obklopí všudypřítomné a hřejivé dřevo.

Obrovská horní koupelna je vybavena vanou i sprchovým koutem (10 m2).

Naproti přes chodbu se pak nachází druhá největší ložnice, která má okna přímo k bazénu - tedy na jih. Vkusné a dokonale vyladěné vybavení jasně dokresluje úroveň péče i lásky, která byla tomuto domu věnována. Teď už možná budete rozumět mé úvodní narážce na ty, kteří by radši měli jít péct - tento dům se prostě nemůže prodat každému.

Poslední ložnice domu, která tvoří propojení mezi starou a novou částí, se nachází přímo uprostřed budovy. Přepažením některých ze dvou dveří pak lze části zcela oddělit.

Je čas oběhnout dům zvenčí, i tam je totiž na co se dívat! Kousek od hlavní stavby stojí ještě dvoupodlažní srub o zastavěné ploše 6x9 m. Při pohledu z druhé strany pak můžete vidět druhý vstup do domu a vrata od garáže. Ta je aktuálně přepažena sádrokartonovými příčkami pro instalaci sauny.

Sroubek je - stejně jako hlavní budova - ve skvělém stavu. Aktuálně funguje jako úložný prostor, ale vy ho můžete hravě přetvořit prakticky na cokoliv. Na zašívárnu pro vaše děti, kancelář nebo třeba ateliér. Voda je do něj je již přivedená, protože se v něm aktuálně nachází kompletní zázemí k bazénu.

U správného vesnického stavení nemůže chybět ani stodola. A ta je tady pořádná. Přes 100 m2 zastavěné plochy ve dvou částech. Hlavní prostor je dvoupodlažní a je skutečně objemný - na parkování vašeho veterána nebo splnění snu o malé truhlářské dílně to bude stačit až až. A nebo klidně obojí, protože v nižší části se dá taky slušně zatančit - když vám bude stačit 30 m2. Možná tu na vás čeká i nějaký poklad, ale to až na prohlídce.

Stavby jsme tímto prohlédli už všechny, teď je čas na zahradu. A jak vidíte z fotek, přes to množství dřeva, cihel a kamení, je tady pořád neuvěřitelné množství místa. Vždyť aby ne, 2.500 m2 už je slušná porce. Pozemek je téměř pravidelných 50x50 m.

Nechybí na něm řada vzrostlých stromů a taky je tady malé jezírko s vrbou.

Klidně tu můžete lítat a fotit celý den, množství zákoutí je téměř nekonečné.

Tak co myslíte, přeháněl jsem, když jsem mluvil o novém životě? Prošel a prodal jsem stovky nemovitostí a pouze o pár z nich jsem tohle mohl tvrdit.

A když už mohl, tak jsem s absolutní samozřejmostí nemohl hovořit o špičkovém stavu bez nutných investic. Jak jste si už z fotek asi stačili všimnout, nejsou to žádné makléřské kecy, ale zcela evidentní skutečnost.

Vzdálenosti od domu:

BUS linky 501 a 550 - 800 m
BUS linky 501, 542, 546, 550 - 2 km

Lomnice nad Popelkou: 5 km
Semily: 10 km
Rovensko p. Troskami: 10 km
Turnov: 15 km (17 min)
Jičín: 18 km (20 min)
Vrchlabí: 30 km (35 min)
Rokytnice n. Jizerou: 33 km (35 min)
Liberec: 43 km (45 min)
Praha: 105 km (75 min)

CHKO Český ráj - 10 km
Hrad Trosky - 17 km

Insert Image

Půdorysy domu

Mapa katastru - předmět prodeje

Sluší se upozornit na častý stav na menších vesnicích po digitalizování map. Jak můžete vidět, pravá hranice pozemku fakticky kopíruje příjezdovou cestu, nicméně pozemek zapsaný v katastru by svou linií měl kopírovat spodní hranici stodoly. V zadní (horní části) pozemku může být naopak plot posunut. Nic zásadního, je však mou povinností na to upozornit.

Výpis z katastru - předmět prodeje

PRODÁNO

Děkuji za vaši pozornost a těším se na osobní shledání. Už vás vyhlížíme z okna.

Insert Image

rfwbs-slide

Reference

Co o mně říkají klienti?

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořil Tomáš Hlad.