Kousek pro fajnšmekra - Ondřej Černovický - certifikovaný realitní makléř

Kousek pro fajnšmekra

Unikátní terasovitý dům inspirovaný švýcarskou architekturou

Pokud jste v tomto domě chtěli bydlet, museli jste být opravdu někdo. Architekt V. Mulač vytvořil v 70. letech pro Stavební výrobu ministerstva vnitra návrh domu, který se řadil do evropské špičky. Jižní svah pod vojenskou nemocnicí, který se nachází hned vedle Břevnovských klášterních zahrad, osadil stavbami, jejichž inspiraci čerpal ze švýcarských terasovitých domů. Tento high-end tehdejšího stavitelství jste mohli pozorovat i na televizních obrazovkách, stal se domovem například pro legendárního majora Zemana. Ten už se ale odstěhoval, příležitost je nyní vaše 🙂

A když už unikát, tak ať se to netýká jen samotného domu. Ten je mimochodem v ochranné památkové zóně. Nabízený byt je ze všech v domě největší. Máte-li slabost pro tehdejší architekturu, budete skutečně okouzlení (společně se mnou, protože nadšeně bydlím v bytě ze stejné éry). Toto je totiž přehlídka toho, co bylo možné, když byly neomezené zdroje. Celý byt lemuje kolem dokola terasa o ploše 67 m2, která je primárně orientovaná na jih, z boku bytu poté na západ. V bytě vás čekají dva pokoje o ploše přes 25 m2, tedy prakticky dvě místnosti, které lze využít jako obýváky. Tento byt tedy umožňuje nejen velkorysé bydlení jedné rodině, lze z něj vytvořit i dvougenerační útočiště.

A co samotné místo? O ulici Talichova jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Zaplať pánbůh za to, právě proto je tak klidná. Koho by také napadlo hledat ve spleti břevnovských uliček jednu slepou, kterou zjevně žádná auta neprojíždí. V tomto případě tedy žádné potíže s parkováním, ulice je ve všech denních i nočních hodinách doslova poloprázdná. S výhledem do širokého okolí o prázdnotě ale mluvit rozhodně nebudete. Až se postavíte na terasu tohoto bytu (a nebudete tu jenom omylem, ale vážně vás podobný byt láká), pak ucítíte těžko popsatelný pocit, který charakterizuje i tento byt - jednoduše unikát.

Dispozice: 4+1
7. podlaží | 6. patro
Orientace JIH - ZÁPAD
Výstavba v 1. polovině 70. let

Plocha bytu 125,34 m2
66,47 m2 terasa | 1,9 m2 sklep
Panoramatický výhled z teras

Původní stav k rekonstrukci
Poplatky 8.358 Kč (FO 2.508 Kč)
6 minut busem metro Petřiny
K dispozici okamžitě

14.490.000 Kč

Uvedené plochy odpovídají doloženému plánu a prohlášení vlastníka.

Virtuální prohlídka bytu

Abyste nemuseli studovat plánky a lovit ve fotkách, máme pro vás připravený model bytu. Ten si můžete projít na displayi i s nasazenými VR brýlemi.

Byt naleznete vedle bílé šipky. Z ulice Talichova je umístěný přes 2 schody, ze spodní ulice Kusá je však v šestém patře. Terasovité řešení domu v příkrém svahu bylo tehdy opravdu nevídané a jestliže máte pro architekturu trocha citu, pak provedení nelze upřít značnou nadčasovost. Pro dokreslení kontrastu, jak tehdy musel tento dům působit, si vedle jeho fotky dejte nějaký obrázek paneláku, které se u nás ve stejné éře čile budovaly.

Kde jinde začít, než za soumraku na terase. Plocha téměř 70 metrů, která lemuje kolem dokola celý byt, nabízí úchvatné pohledy po celý (nebo noc).

Proměna okolí Břevnovského kláštera v celé své kráse.

Majora Zemana už jsem zmínil, ale poznáte další film, ve kterém se dům objevil? A najdete na fotce přímo i byt?

Na terase je několik ploch pro umístění květin, což bylo v originálním návrhu architekta zcela stěžejní. Svah totiž nebyl být zastavěn pohledově těžkou masou, měl být částečně zelený prostřednictvím těchto teras. Kdo ze současných developerů si tohle troufne? Mějme na paměti, že se díváme na půl století starou budovu.

Insert Image

Hlavní plochy terasy jsou celkem 3 a kopírují půdorys bytu, na který se můžete podívat na konci webu. Do bytu vstoupíme jižním obývacím pokojem.

Ten je od zbytku dispozice "uklizený" a pokud přemýšlíte nad dvougeneračním bydlením, pak bude mít právě tato místnost vaši pozornost. Její plocha je 27,4 m2, tedy jako jeden celý byt 1+kk.

Celá čelní stěna místnosti je prosklená s výstupem na terasu. Orientace je téměř čistý jih. I v zimních měsících tak budete překvapení množstvím světla, které do pokoje putuje.

Jen tak pro zajímavost - kolik znáte bytů s chodbou, na které by bylo velké okno? Na druhé fotce je vpravo okno do chodby, vedle s lavičkou pak do ložnice, do které se teď přesuneme.

Tato ložnice s plochou 15 m2 (a velkými vestavěnými skříněmi o hloubce přes 60 cm) je tzv. master bedroom. Okno na jih, výstup na terasu.

Naproti vstupu do druhé ložnice se taktéž nachází oddělená šatna, případně komora. Po obou stranách této místnosti jsou vestavěné šatní skříně. Nejmenší pokoj bytu je na druhé fotce. Ani tady nechybí vestavěné skříně, plocha je 13 m2 a okno je na západ.  V bytě je jediný pokoj, ze kterého se na terasu nedostanete - je to právě tento. Vyměnit okno za dveře ale není žádný velký problém.

Chodba je skutečně obrovská (30 m2) a rozhodně se nejedná o hluchý prostor. Už nyní je v ní umístěna spousta vestavěných skříní. Kapacitu lze bez potíží zvětšit, jak je ostatně vidět na druhé fotce.

To nejlepší si nechávám na konec, právě tohle je totiž moje nejoblíbenější místnost. Původní parkety a spousta oken. V tomto případě nejen na jih, ale i boční na západ. Výstup na terasu samozřejmě nesmí chybět.

Velikost této místnosti je 26 m2 a jedná se o západní obývací pokoj. Pro oba největší pokoje tedy platí, že jsou umístěné na krajích bytu. Propojené jsou nejen zevnitř, ale i terasou, kterou se dá celý byt obejít.

V tomto nejzápadnějším pokoji si zacházející sluníčko můžete užívat každý den. Někteří sousedé část teras zasklívají. Vytváří tak zimní zahrady.

Kuchyně je samostatnou místností, která je v západní části bytu (sousedí se západním obývákem). Velikosti je 7.5 m2 a společně s koupelnou má jediné okno na sever.

Koupelna o ploše 4,5 m2 je hned u vstupních dveří do bytu.

Insert Image

Hned u nich se taktéž nachází oddělená toaleta, která zezadu sousedí se šatnou (komorou). Na druhé fotce je pohled od jižního obýváku (první pokoj naší prohlídky) a protější hlavní ložnice.

Dostatek úložných prostor je velké téma a jejich nedostatek můžete pozorovat i v současné výstavbě. Tady je to ale jiný příběh, místa a vestavěných skříní je tu vážně hromada. Takže stačí nasadit dobové brýle, kufr a můžete vesele všechno zakrámovat.

Přestože ho asi potřebovat nebudete (protože byt je z ulice Talichova ve stejné úrovni), v domě nechybí výtah. Pokud byste tedy do spodní ulice Kusá nechtěli po schodech, na první fotce můžete vidět jeho tubus.

Kouzlo tohoto konkrétního místa ocení i ti, kdo řeší parkování. Ulice je totiž dlouhá, ale slepá a a není v ní prakticky žádný provoz. Místo na parkování tu najdete vždycky, naprosto zaručeně. Kdy přes Kusou seběhnete dolů, další ulice je už známější Radimova.

Běžet dolů po soustavě schodiště, která je mezi domy, je rozhodně zábava (vyzkoušeno), ale díky již zmíněnému výtahu si to vážně necháte jenom jako zážitek. V SVJ se připravují na budoucí náklady na rekonstrukci s našetřenými 2 miliony ve fondu oprav.

Ostatně jako o zážitku lze hovořit o celém tomto bytě. Je to něco úplně jiného, než na co jste z éry 70. let zvyklí. Výjimečné stavby z této doby uzrály a dnes slouží jako trochu smutná připomínka toho, jak je řada dnešních projektů nesmírně nudná. Schválně, co bude za dalších 50 let vypadat lépe. Odpověď ale asi známe už dnes.

Insert Image


Talichova 2040/7, 169 00 Praha 6 - Břevnov


Stanice BUS Talichova: 200 m
(linka 116 a 208)
Stanice BUS Radimova: 2500 m (linka 164 - Petřiny)
Metro Petřiny: 6 min busem

Břevnovský klášter: 750 m
Vojenská nemocnice: 250 m
Koupaliště Petynka: 1.700 m
Pohořelec (Pražský hrad): 2.100 m

BILLA: 250 m
MŠ Meziškolská: 250 m
ZŠ J. A. Komenského: 300 m

Předmět prodeje - LV

Půdorys bytu

Půdorys podlaží domu

Rozpis poplatků

Zajímají vás další informace? Zavolejte nebo napište, rád vám je doplním. A nebo úplně nejlépe, přijeďte se podívat. Možná se vám ale už nebude chtít pryč.


rfwbs-slide

Reference

Co o mně říkají klienti?

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořil Tomáš Hlad.