Mimořádné sídlo akademického malíře - Ondřej Černovický - certifikovaný realitní makléř

Mimořádné sídlo akademického malíře

Insert Video

Honosná vila z roku 1928, která je a bude perlou pražské Krče.

Tento dům můžeme charakterizovat mnoha slovy. Honosný, reprezentativní, tradiční, monumentální. Ať už pro něj vymyslíme jakýkoliv přívlastek, jedno mu už nikdo nikdy nevezme. Ve své době se jednalo o absolutní špičku.

R. V. Špillar byl akademický malíř a průkopník fotografie. V tomto domě provozoval svůj ateliér a galerii. Nejprve bydlel v sousedním menším domě, který patřil jeho rodičům. V této době měly oba domy propojenou zahradu a malíři poskytovaly zdroj inspirace pro jeho obrazy. Ze svého kouzla stavba neztratila ani téměř po 100 letech. Nadchne každého milovníka starých domů, dobré architektury a majestátnosti tehdejších řešení.

V roce 1948 koupila dům rodina, která ho vlastní až do dnes. Rodinný klenot byl střežen přes 70 let a to navzdory složitým obdobím, které dějiny od jeho vzniku přinesly. Ať už to byla světová válka, normalizace a nebo divoká 90. léta, dům se majestátně tyčí do nebes a okolní dění ho naprosto míjí. Rodinné sídlo nebo místo pro vaše podnikání, za zdmi tohoto domu naleznete nejen skvělé zázemí, ale především úžasnou atmosféru a pocit naprosté výjimečnosti.

Pradědeček současného majitele unikl před režimem do anonymity Prahy. Jako senátor už nebyl pohodlnou osobou. Jelikož byla rodina spřízněná s národním umělcem Ivanem Olbrachtem, který vlastnil vilu na konci ulice (v roce 1912 nechal vystavět jeho otec, spisovatel Antal Stašek), slovo dalo slovo a vila tak získala na 70 let své budoucí majitele.

Poslední významnější rekonstrukce proběhla v 90. letech. Dům je průběžně udržovaný a jedná se o solidní základ pro rekonstrukci. Vítám každého milovníka krásných domů a přeji příjemnou podívanou.

Výstavba 1928
Zastavěná plocha: 147 m2
sklep, 3 nadzemní podlaží a půda

Dispozice: 8+2
Obytná plocha: cca 390 m2
Pozemky: 1.241 m2

Možnost 3 bytů 3+kk (po cca 90 m2)
Vytápění plynovým kotlem
Plánovaná linka metra D, teď 1.5 km na Kačerov

Plyn, elektřina, obecní kanalizace a vodovod.

Uvedené plochy odpovídají doloženému plánu a katastrální mapě.

PLNÁ VERZE VIDEA​​​​​

Majestátní průčelí domu se tyčí až do korun okolních vzrostlých stromů. Čelní pohled na vilu je naprosto odzbrojující a nechává vyniknout její obrovskou, přesto elegantně štíhlou masu. Ozdobné prvky stavbu skvěle oživují a ve vilové zástavbě staré Krče je tento dům bezesporu nepřehlédnutelný. Tedy pokud si všimnete uličky, která je naopak zase uklizená bokem.

Některé prvky domu, jako je například hrázděný štít, jsou pro tehdejší pražské domy poměrně unikátní. Obecně je dům poměrně specifický. Jeho architektura odpovídá spíše podobám domů o 2 dekády starším.

Dnes a tehdy. Rádi bychom vám nabídly další staré fotky, bohužel se jich ale víc nedochovalo. Tyto jsou z 60. a 70. let, spodní konkrétně ze 17. září 1974.

Zpátky do přítomnosti, i když ne tak docela. Stromová alej, staré dlažební kostky. Nešlo odolat a T87 jsme tu museli prohnat, abychom se posunuli v čase o 80 let zpátky. Alespoň na chvíli jsme chtěli vyzkoušet to, co mohly zažívat jen ty nejvýznamnější osoby dané éry.

Stavba se pyšně tyčí nad ostatní domy. Vpravo měl akademický malíř původně dům k bydlení, patřil jeho rodičům Tento prodávaný později sloužil jako reprezentativní sídlo a místo k inspiraci.

Původní ateliérové okno se na domě stále dochovalo.

Klenutá okna v průčelí vily jsou v první i druhém podlaží domu. V prvním podlaží slouží tento prostor jako vstupní zádveří.

Nejen za denního světla je dům kouzelný. Skvěle vypadá i ve tmě, kdy dokonale vynikne čelní část domu. Ta je orientována na východní stranu.

Při vstupu do domu se ocitnete v krásné, prosklené vstupní části s původními okny.

Půvabné dřevěné schodiště, které se nachází v hale, pamatuje kroky skutečně významných osob tehdejší doby. Člověk by po něm chodil nahoru a dolů jen proto, aby si užíval jeho zvuk 🙂

V drtivé většině domu se dochovaly původní parkety, tedy i ve vstupní hale. Ta má i jedno malé překvapení - skryté dveře, za kterými se nachází.. uvidíte až na prohlídce. Celá hala je po stěnách obložená dřevem.

Toto je hlavní pokoj prvního podlaží domu. Dle původního plánu jídelna o velkorysé ploše 30 m2. Okno směrem do zahrady, západ.

Výhledy ze západních oken směrem do zahrady jsou balzám na duši - nejsou rušeny okolními stavbami.

Tato místnost funguje od počátku jako kuchyně. Dělicí příčka mezi ní a jídelnou není podle plánů nosná.

Není to tu jednoduché. Protože kamkoliv se podíváte, tam je nějaká zajímavost. Tady třeba kulaté okno v kuchyni a nebo výklenek ve spodní ložnici s atypickým radiátorem.

Okna jsou tu vůbec samostatnou kapitolou. Jsou rozličných tvarů i velikostí, ale především - v drtivé většině se jedná o originální kousky včetně kliček. Pochopitelně jsou dřevěná. Dřevo bylo použito i na výzdobu kazetového stropu v hale.

Přes úžasné původní schodiště se přesuneme do druhého podlaží domu. Schodiště je významnou pohledovou částí domu i zvenčí, a to díky řešení oken.

Jeden z horních pokojů domu se zachoval v téměř nedotčené podobě včetně dobového nábytku. Jeho okno je na sever, tedy naprosto ideální pro spaní.

První pokoj má k dispozici balkon (nad výklenkem ve spodní ložnici). Druhý pokoj pak sloužil jako galerie obrazů, nachází se nad jídelnou a má tedy identickou velikost.

Pohled zvenčí na oba posledně zmíněné pokoje. Dole jídelna, nahoře pak galerie s výhledem do zahrady - západ.

Ve druhém podlaží se taktéž nachází kouzelný prostor zimní zahrady. Je to ten, který ve tmě tak krásně svítí. Pokud rádi hrajete, rádi vám k domu přibalíme i klavír. Budete si ho ale muset naladit.

Já vím, že se pořád vracím ke schodišti, ale podívejte na to. Prostě kamkoliv se otočíte, tam zůstanou oči žasnout. Na stejném bodě, jako je na první fotce, akorát o podlaží níž, je zase vstupní klenutá část na chodbu. Vlevo jsou dveře do jídelny, vpravo schodiště do sklepa.

V posledním podlaží se pak nad čelní částí domu (klenutá okna) nachází tento kouzelný balkon. Ať budete koukat doprava, doleva, dolů nebo nahoru - všude bude něco hezkého. V posledním případě je to zdobený štít.

Na tomto podlaží do pokojů nepůjdeme. Z respektu k soukromí majitelů, neboť právě v této části v současnosti rodina bydlí. Jedná o malířský ateliér, který byl kdysi prosvětlen velkým oknem ve střeše. To je momentálně zaslepené. Na každém podlaží se nachází vtipný detail v podobě vestavěné skříně (zrcadlo). Z horní koupelny je pak přes schodiště přístup na půdu.

Střešním oknem jsme drze vylezli na střechu a užívali si výhledy, které toto místo nabízí.

Vedle domu se v současnosti nachází krytá stání pro několik vozů. Ať už tady zaparkujete starou Tatrovku nebo nejnovější model Porsche, místa na auto je tu skutečně hromada.

Pokud se vám už z fotek zdá dům velký a vysoký, pak vás ujišťuji, že až si před něj stoupnete, teprve ucítíte jeho zdrcující kouzlo, neboť se tyčí do skutečně nevídané výšky - nejen na tehdejší dobu.

To, co vidíte na těchto fotkách mezi trávou, jsou pozůstatky dobového minigolfu. Hole si musíte přinést vlastní.

Dům mezi korunami stromů není v tomto případě žádné prázdné klišé, ale realita.

Na zahradě, která nabídne celkem téměř 1.100 m2 (bez plochy domu), se nachází spousta ovocných stromů.

Taktéž tu naleznete starší grilovací přístřešek a spoustu místa pro hračky vašich dětí nebo vašeho čtyřnohého miláčka.

Jak jste ale už sami zaregistrovali, na pozemku je mimo těch ovocných i několik starých, velkých stromů, které nejen vytváří soukromí, ale i příjemný úkryt před horkem.

Na balkonu a terase tak posedíte přímo mezi stromy, aniž by vás kdokoliv rušil. Doporučuji si to na prohlídce vyzkoušet.

Před horkem se schováte i tady. Celý dům je totiž podsklepený, tato místnost fungovala jako společenská zašívárna. Při bujarých oslavách totiž nebylo rušeno osazenstvo ve vyšších podlažích domu. Nejen oslavy, ale i pikle se v tomto domě kuly. Protistranické schůze tu měly své bezpečné útočiště.

Víc už toho pro vás nemáme. Tedy na tomto webu. Ve skutečnosti můžete v domě strávit klidně několik hodin a nepřestane vás fascinovat. Rádi vám poskytneme potřebný čas a povyprávíme o mnoha dalších zajímavostech, které se s tímto domem pojí.


Vzdálenosti od domu:


Metro C Kačerov - 10 min vč. chůze na bus / 1.5 km
Zastávka BUS 117 a 203 - 3 min chůze / 250 m
Zastávka BUS 106, 138, 193, 196 a 910 - 8 min chůze / 550 m

Zámek Krč - 8 min chůze / 600 m
Nemocnice Krč - 3 min autem / 1.2 km
Kunratický les - 550 m k hranici

2 soukromé oční kliniky v bezprostřední blízkosti
Nájezd na městský okruh - 800 m
Václavské náměstí - 8 km

Nákupní zóna Chodov - 4 km
Nákupní zóna DBK Budějovická - 2 km
OC Novodvorská - 3 km

Video z ulice
(děkuji autorce za laskavé svolení k umístění na tento web)

Předmět prodeje - výpis na listu vlastnictví

Katastrální mapa

Původní plány domu

Členění domu umožňuje zbudování 3 samostatných bytů, každý o ploše zhruba 90 m2 a dispozici 3+kk.

V téměř stoletých plánech naleznete nejen potřebné technické informace, ale i obrovskou dávku poezie.

27.400.000 Kč

Zajímají vás další informace? Zavolejte nebo napište, rád vám je doplním. A nebo úplně nejlépe, přijeďte se podívat. Možná se vám ale už nebude chtít pryč.


rfwbs-slide

Reference

Co o mně říkají klienti?

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořil Tomáš Hlad.