Weby a reklamy nemovitostí. Fakt to funguje? - Ondřej Černovický - certifikovaný realitní makléř

Weby a reklamy nemovitostí. Fakt to funguje?

Proč používám web nemovitosti a reklamu na sociálních sítích? Trh s nemovitostmi a jejich samotný prodej se v posledních 5 letech obrovsky proměnil. Nárůstu cen se tento článek věnovat nebude, velkým změnám při prodeji ale ano. Doby, kdy stačilo dům nafotit na kompakt a prsknout ho na jeden server jsou, díky bohu, už dávno pryč. V inzerci stále nacházím řadu makléřů, kteří takto pracují. Já osobně se domnívám, že je potřeba držet krok s dobou a pro prodej udělat maximum efektivních kroků.

Stránku nemovitosti umístěnou na svém webu používám zhruba 4 roky. Možná si říkáte, že to je prostě blbost. Jak může nějaký web makléře prodat nemovitost za několik milionů? To jednoduše nemůže fungovat.

V loňském roce jsem se dostal do malého křížku s jednou svou klientkou. Vlastnila krásný byt v ojedinělé novostavbě. Postupoval jsem tradičně – tedy vytvoření webové stránky a prodejních textů. To se ale paní nelíbilo, možná se jí to i dotklo. V mailu mi totiž napsala, že takto skvělá nemovitost nepotřebuje takové „laciné“ triky a že klienti nejsou blbci. Na tento web mi během několika hodin zareagoval jeden člověk, kterého byt učaroval a to přesto, že jako diplomat hloupý jistě nebyl.

S klientkou jsem spolupráci ukončil, protože rád odvedu maximum, ale stejně jako malíř odvede své dílo, když štětec nevede nikdo jiný, i já potřebuji pracovat dle svých ověřených postupů. Web jsem stáhl a prodeji se dále nevěnoval. O prodej se následně zhruba 5 měsíců snažila renomovaná luxusní kancelář. Ta byt hezky nafotila, ale žádným nadstandardním krokům se už nikdo nevěnoval. Prodej se nedařil, klientka se tedy obrátila opět na mě. Výsledek? Byt jsem prodal již zmíněnému klientovi, domluvení trvalo 45 minut po obdržení informace, že se mám do prodeje opět pustit.

Za těch pár let jsem zpracoval desítky webů nemovitostí. Je s tím samozřejmě dost práce, protože tyto stránky tvořím sám (díky bohu za celkem jednoduchý WordPress). Z vymýšlení textů se mi občas vaří hlava, ale baví mě to. A kdo jiný by měl tyto texty vymýšlet než ten, kdo následně musí nemovitost představit osobně na prohlídce?

Dělám to mimo jiné i proto, abych na stránkách mohl okamžitě cokoliv upravit bez časové prodlevy. Nechat běžet kampaň, která odkazuje na web se starou cenou, protože se domlouvám s programátorem a dva dny čekám na reakci, by byla hrozná škoda. O novince je potřeba informovat v co nejkratším čase. Ne nadarmo se říká, že čas jsou peníze.

Podpůrný web nemovitosti vypadá například takto:

Prodej domu, Skoranov

Prodej domu, Rudná

Výhody tohoto webu jsou tedy:

Odkaz je statický

Inzerce na realitních serverech se jednou za 7 až 10 dnů aktualizuje, následně je vytvořený nový link. Odkaz na web zasílám zájemci proto, aby ho mohl kdykoliv v budoucnu navštívit. V praxi se velmi často setkávám s tím, že si zájemci odkazy ukládají do záložek a následně mi volají, zda už je nemovitost prodaná, protože ji nenašli. Odkaz na mém webu je stále stejný a dohledatelný kdykoliv.

Volnost

O nemovitosti mohu na svém webu napsat cokoliv vč. používání superlativů, text může být konkrétnější a zajímavější. Některé velké servery mají v obchodních podmínkách výslovný zákaz používání určitých slov. Pokud tedy chcete o skvělém domu napsat, že je skvělý, je to špatně. Je tomu zhruba 7 let zpátky, co mí kolegové obdrželi za podobný popis pokuty v řádu desítek tisíc. Na web se dá dát vše najednou – fotky, video, plány, PENB, výpis z KN, prostě cokoliv je vhodné nebo nutné.

Sledování statistik

Přes Google Analytics dokážu sledovat počet návštěv jejich trvání, zacílení, míru návratu. Tato data jsou velmi cenná pro vyhodnocení efektivity kampaní i pro posouzení lákavosti samotné nemovitosti. Pokud web s video prohlídkou sledují uživatelé v průměru jen pár vteřin, něco je špatně a musíme to řešit. To se ale naštěstí ještě nikdy nestalo 🙂

Ale především.. Kampaně na sociálních médiích!

Prostřednictvím těchto kampaní lze zacílit na lidi v daném místě, ve vybraném věku a zájmu. Je to výborný způsob, jak oslovit desítky tisíc lidí v relativně krátkém čase. Klasické inzertní servery toto neumožňují a je to skvělý nástroj pro oslovení lidí, kteří o koupi třeba teprve jen uvažují. U některých prodejů jsme skončili u 250.000 oslovených uživatelů.

Zájemci o koupi nemovitosti se nachází minimálně ve dvou fázích:

Pro oslovení zájemců ze druhé skupiny existuje řada léty prověřených metod. Tou nejefektivnější jsou jistě inzeráty na realitních serverech, kterých ke své práci využívám přes 300. Co ale ta první skupina? Jak oslovit někoho, kdo teprve uvažuje o tom, že prodá svůj byt a přestěhuje se s rodinou do domu? Tito zájemci totiž na inzertní servery nechodí, nejsou ve fázi aktivního vyhledávání a jen málokdo, pokud to není jeho koníček, tráví volný čas mezi inzeráty nemovitostí.

Tak právě pro tuto první skupinu lidí jsou skvělé kampaně na sociálních sítích. Na prohlídky mi již dorazili desítky zájemců, kteří mi řekli, že o koupi teprve uvažují, ale mnou nabízená nemovitost jim vyjela na Facebooku a protože se líbila, přišli se podívat. Aktivně nevyhledávají, teprve o tom přemýšlí. S trochou nadsázky řečeno – předběhneme tak čas.

Druhé velké téma kampaní na sociálních médiích je remarketing.

Tedy opětovné oslovení již známých uživatelů. Když zlevním prodávanou nemovitost, je mým úkolem informovat o tom maximum zájemců. To je celkem jednoduché u těch, kteří se mi ozvou na inzerci, mám na ně totiž kontakt. Co kdybych ale dokázal informovat o slevě ty, o kterých jsem nikdy neslyšel, ale přesto inzerát viděli? To jednoduše na inzertních serverech udělat nejde.

Na sociálních médiích však ano. Každý jeden člověk, který viděl reklamu mnou prodávané nemovitosti, mi už neuteče. Zní to strašně, ale je to tak. Pamatujete si, když jste v Googlu vyhledávali nějaké zboží a najednou se vám začalo všude objevovat na Facebooku? To je kouzlo remarketingu. Každý takový uživatel je označen a lze na něj cílit reklamu. Není tak problém oslovit s informací o slevě třeba ty, kteří navštívili můj web v posledních 60 dnech. Po celou dobu prodeje tak vytváříme publika, na která lze zpětně cílit.

Takže jsou ty weby a reklamy na prodej nemovitostí jenom blbost nebo to opravdu funguje? Po několika letech aktivního využívání těchto metod mohu jednoznačně říct, že je to skvělý nástroj. Ano, je s tím práce a ano, stojí to hromadu peněz. U některých prodejů v řádu vysokých desítek tisíc korun. Výsledky za to ale jednoznačně stojí.

Velké díky patří tomu, kdo má celou tuhle mašinerii reklam na svědomí. David Stašek je odborník, který velkým firmám proinvestoval v reklamách desítky milionů korun. Je mi velkou ctí a radostí, že se může podílet na úspěchu při prodeji vašich nemovitostí.


rfwbs-slide

Reference

Co o mně říkají klienti?

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořil Tomáš Hlad.