Kouzelná chaloupka u hradu Houska - Ondřej Černovický - certifikovaný realitní makléř

Kouzelná chaloupka u hradu Houska

Inspirativní místo v srdci Kokořínských lesů, kde zapomenete na okolní svět.
PRODÁNO.

Láska na první pohled? Dost možná ano. Jen se na ni zkuste podívat a alespoň koutkem nevyloudit malý úsměv. Tato chaloupka ve vás jednoduše musí probudit sympatie. Jako by se totiž sama usmívala. A to i přesto, že válečný osud na hranici Sudet nebyl jednoduchý. Naštěstí - to všechno už je pryč. Schovávat se tu teď musíte jen před každodenním shonem a ruchem města, na které v tomto údolí naprosto zapomenete. V posledních letech sloužilo zdejší prostředí jako malířský a keramický atelier a kdo ví, k čemu bude inspirovat vás.

Pokud jste vždycky toužili po zahradě, o kterou se před vámi už někdo dobře postaral a vy naskočíte do dobře rozjetého vlaku, pak se máte vážně na co těšit. Pozemek má přes 1.000 m2 a sousedí se skálou a lesem. Paní majitelka se na ní vyřádila v tom nejlepším slova smyslu. Nespočet rostlin a stromů, spousta kouzelných zákoutí a naprosté soukromí. A pokud byste chtěli vyběhnout za ploty vašeho hnízdečka, nebudete vědět, kam dřív. Nacházíte se totiž v srdci chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Hrad Houska je od domu necelé 4 km pěšky a hned za domem na vás čekají skály, které pokračují v údolí zvané Pohádkový důl.

Takže tu máme pohádkovou chaloupku na pohádkovém místě. Uvolněný mimoměstský charakter v překrásné přírodě budete z praktických důvodů občas ředit v nedalekých městech - Dubá i Mšeno jsou od domu 10 minut jízdy autem. Má tato kráska nějaké stinné stránky? Samozřejmě, stejně jako každá nemovitost. V posledních dvou letech došlo k úbytku vody ve starých studnách a tak budete muset investovat do nového vrtu, tak jako třeba soused. I samotný dům snese řadu investic. Buďte ale opatrní - vlastně i v tom spočívá část jeho velkého kouzla.

Dispozice 3+1, dvě podlaží + podkroví
Plocha 186 m2 dle přeměření laserem
Současná podoba cca 1830
Ke kompletní rekonstrukci

2 ručně hloubené pískovcové sklepy
Vytápění kotlem na tuhá paliva - ústřední
Nutno vyhloubit nový vodní vrt
Pozemek 1.051 m2

4 km od hradu Houska
V srdci CHKO Kokořínsko
K dispozici ihned
Možno ponechat včetně vybavení


Vítejte u své nové lásky. Chaloupka, která stojí přímo pod skálou u lesa, tu poklidně pozoruje okolní svět už stovky let.

Zda o prapůvodu svědčí letopočet nad dveřmi nedokážeme potvrdit ani vyvrátit. Z pamětí ale víme, že přestavbou prošla kolem roku 1830. Na skále, ve které jsou vyhloubené dva pískovcové sklepy, je vyrytý letopočet 1809.

Stavba je půdorysného tvaru L a část, která je roubená, je výrazně starší než její novější rameno. To mělo být přestavěno právě zhruba před 190 lety.

Netradičně začneme s prohlídkou v podkroví. Asi už tušíte proč. Sedět na tomto místě by šlo celé hodiny. Tato část domu sloužila jako malířský ateliér a nelze jí upřít své nezaměnitelné kouzlo.

Až budete na prohlídce, strávíte tady nejspíš nějaký ten čas. Vnuk majitelky přetvořil podkroví do malého muzea, najdete tady i několik fotek z minulosti domu.

Insert Image

Zbytek půdy je aktuálně nevyužitý a jako na každé staré půdě - kdo ví, kolik tady ještě čeká pokladů.

Pokladů je plná i tato úžasná knihovna. Vaše další zastávka, kde se zdržíte. Mimo několika obrazů pana Plška tu čeká spousta velmi zajímavých knih a atmosféra tak jedinečná, až se budete usmívat od ucha k uchu.

Hned u knihovny se nachází první z pokojů, jeho velikost je 25 m2 s okny orientovanými na jihovýchod a severozápad, tedy z obou stran domu směrem do zahrady.

Druhý pokoj o identické velikosti aktuálně slouží jako obývák. Veškeré vybavení domu může zůstat a být součástí prodeje. Na fotkách si můžete všimnout křivých a nepravidelných zdí, odhalených trámů, starých dveří a futer. Nic není bezchybně rovné a pravidelné. A může to být i přesto dokonalé? Jak vidíte, tak ano.

V domě jsou nižší stropy, jak názorně demonstruje figurant. Výška stropu je v této místnosti 2 metry.

V druhém křídle domu se nachází skromná koupelna a zbylé dva pokoje.

První je přístupný z chodby, na které je i schodiště. Velikost tohoto pokoje je 9 m2 - je tedy v domě úplně nejmenší.

Poslední pokoj druhého podlaží je přístupný přes pavlač a jeho plocha je 11 m2.

Druhé podlaží máme komplet, pokračujeme dolů. Ve dveřích naproti schodům je umístěná prádelna, ve které lze vytvořit druhou plnohodnotnou koupelnu - nachází se přímo pod tou horní.

Insert Image

Kuchyně nebo světnice, chcete-li, je nejčastěji obývaný společenský prostor. 20 m2 a okna na jihovýchod. Kamna ji bez problémů vytopí i bez centrálního topení, kterým se vytápí zbytek domu.

V prvním podlaží domu se taktéž nacházela keramická dílna s prosklenými křídlovými dveřmi do zahrady. Velikost této místnosti je 15 m2, v původních plánech je označena jako zahradní.

Technické zázemí s vytápěním a sklady je umístěno v novějším křídle domu v části, nad kterou je umístěná ložnice a knihovna. Rozvod ústředního topení byl instalován zhruba před 30 lety, kotel je na tuhá paliva. Ohřev vody zajišťuje elektrický bojler.

Žlutá okna jsou do komory a keramické dílny, na druhé fotce v levé části s kolem pak kuchyně, nad ní přes pavlač přístupný pokoj.

V čele chaloupky (okna s bílou okenicí) je kuchyně, pod ní se pod modrým plechem nachází stará devítimetrová studna. Ta je v současnosti vyschlá, je tedy nutné řešit nový zdroj vody. Stejný problém postihl i souseda, dostatek vody zajistil novým vrtem.

V pískovcové skále jsou dva ručně hloubené sklepy o velikosti 19 a 9 m2. Menší z nich je rozdělen na větší prostor a dvě menší kóje.

Vzrostlá a pestrá zahrada plná stromů i květin je obdivuhodným výsledkem více než 20 leté práce současné majitelky.

Na zahrádce vás čeká několik sekcí. Nejvíc plochy se nachází před domem směrem na severozápad. Nedaleko sezení je umístěn poklop od žumpy, která má obřích 15 m3. V úplném cípu pozemku se pak schovává užitková část se záhonky.

Podzim je za dveřmi. A ve správné chalupě nesmí chybět kamna, které vás zahřejí zvenčí i zevnitř. Těšíme se na vás na prohlídce, postavíme na čaj. Teď už jen pár informací týkajících se plánů a lokality.

Vzdálenosti od domu:

BUS linky 697 - 200 m
Cesta z Prahy autobusem:
Linka 510901 z Holešovic do Dubé - 60 min
Linka 697 z Dubé před dům - 25 min

Dubá: 7.5 km
Mšeno: 8.5 km
Mělník: 23 km (30 min)
Mladá Boleslav: 34 km (40 min)
Praha: 65 km (60 min)

Hrad Houska - 4 km
Hrad Kokořín - 11 km
Hrad Bezděz - 20 km
Máchovo jezero - 15 km

Insert Image

Půdorysy domu

Červeně vyznačené rozměry odpovídají měření laserovým dálkoměrem.

Mapa katastru - předmět prodeje

Výpis z katastru - předmět prodeje

PRODÁNO

V podkrovním ateliéru vznikla spousta krásných obrazů. Řadu z nich v domě ještě najdete. Na fotografii je architekt a malíř, který chalupu v roce 1976 zakoupil od české herečky Kláry Jernekové.

Insert Image

rfwbs-slide

Reference

Co o mně říkají klienti?

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořil Tomáš Hlad.