Místo, ze kterého nebudete chtít odcházet
Proč byste to taky dělali. Skoro 19.000 m2 vlastního parku se spoustou vzrostlých stromů, v naprostém klidu a hranicí pozemků 330 metrů od břehů Orlické přehrady. Místo, kde vládne naprostý klid. Selské stavení, jehož původ se datuje ke konci 16. století, obklopuje dechberoucí příroda a zelení zalité kopce. Současná podoba odkazuje na rok 1815. Jedinečný dům na jedinečném místě, ve kterém se podařilo dokonale propojit dva světy. Svět moderních technologií a komfortu se světem, do kterého tak rádi utíkáme. Svět historie, tradicí a přírodních krás. V jejich stínu totiž objevujeme sami sebe a zjišťujeme, že jsme pořád jen lidé. Docela maličcí lidé. A možná právě o to jde ze všeho nejvíc - cítit se jako člověk. Vítejte na místě, kde je člověk člověkem, a kde vládu nad vašimi dny přebírá něco mnohem většího. Půda, kde se po staletí odehrávala řada příběhů, o jejichž spletitých cestičkách svědčí stavebně historický průzkum. Ten nový majitel obdrží společně s tou spoustou cihel a metrů. Do rukou tak přeberete mnohem víc, než jsou věci rukou hmatatelné, ale skutečný historický odkaz. A zatraceně dobře uchopený, jen posuďte sami.
Stavení, respektive řečeno po staru a pěkně řízně slovem ,,grunt", prošlo rekonstrukcí od podlahy až po strop. Pozornost byla věnována každé cihle. A kdo by snad pamatoval, jak tento dům vypadal před 100 a více lety, dost možná by nevěřil svým očím. Tak jiný, přitom tak stejný. Jedním ze stěžejních úkolů této obří rekonstrukce bylo totiž zachování originality. Architektonicky zajímavý dům, jehož klasicistní podobu oživují prvky geometrické secese, byl v exteriéru dokonale oprav v mantinelech své původní originality. O soudobém zásahu svědčí snad jen moderní pojetí zábradlí teras, které svou subtilní konstrukcí dává vyniknout honosné mase stavby. Však tohle musel být statek jako hrom! Vždyť se na něj podívejte, skoro jako by se jednalo o zámeček. A snad i pravdu byste měli, pokud byste grunt za zámeček zaměnili. On tak skutečně vypadá. Ať už ho budete nazývat tak či onak, platí tady jedno. Kam sáhnete, tam leží hodiny prací, navrhování a ladění. Perfekcionismus ve své krystalické podobě, přátelé.
V domě se nyní můžete užívat komfortu v podobě podlahového topení, které je napojené na tepelné čerpadlo s geotermálními vrty. S vlhkostí se dům rozloučil nadobro, je totiž vybaven systémem nuceného větrání základů, který má za následek naprostou eliminaci tohoto věčného problémů mnohaset letých staveb. Vše, na co sáhnete, je zcela nové, avšak vychází z dobrého základu původního domu. Originální klenuté stropy byly opraveny, fasáda dostala staronový háv, samozřejmostí jsou všechna nová okna nebo střecha. A co by to bylo za grunt, kdyby na něm chyběla pořádná pec. Ty vás tady čekají rovnou dvě. A to jsem neřekl ještě ani slovo o stodolách, které jsou tady hned 3 a místa je v nich tolik, že můžete klidně začít sbírat slony. Je toho skutečně pořádná porce. To nejlepší, co lze na poli zrekonstruovaných selských stavení pořídit. Tečka.
3 samostatné jednotky | 3 obytná podlaží
5+1 | 3+kk | 3+kk
3 stodoly | ZP 190 m2 + 220 m2 + 317 m2
Celková plocha 503 m2 bez sklepa
Vystavěno 1570 - 1600 | Současná podoba 1815
Kompletní rekonstrukce 2023
Pozemek 18.695 m2 | Dům pro zahradníka
Evidováno jako rodinný dům | číslo popisné 1
Tepelné čerpadlo s geotermálními vrty
Podlahové topení
Systém nuceného větrání základů
330 m vzdušnou čarou od hladiny Orlíku
Nabídkovou cenu sděluji na vyžádání
Na tomto webu vám dům detailně představuji ve všech jeho aspektech. Před sdělením nabídkové ceny budu muset představit majiteli i vás samotné. Asi už tušíte, že tento dům není obyčejná tuctovka. Je to tak fér. Anonymním zájemcům se vyhýbáme i z respektu k budoucímu majiteli.
Virtuální prohlídka domu
Abyste nemuseli studovat plánky a lovit ve fotkách, máme pro vás připravený model hlavní budovy. Ten si můžete projít na displeji i s nasazenými VR brýlemi. Výlet do minulosti par excellence.
Orlická přehrada obepnutá zelenými kopci a přírodou, která namalovala dechberoucí scenerii. Zbonín leží na břehu přehrady u hradu Zvíkov, který můžete vidět uprostřed fotky.
Nebojte, je to jenom fotomontáž. Starých fotek máme ale skutečně hromadu. Dům byl ve zbídačeném stavu, ale to už je naštěstí historie. Přestože byl zrekonstruován doslova v každé své cihle, byla uchována jeho originální podoba.
Stavba, jejíž klasicistní podoba je kombinovaná s prvky geometrické secese, nachází svůj původ již koncem 16. století. Tehdejší grunt byl také náležitě ohodnocen. Aneb jak praví kronika: ,,jest mu prošacovaný za summu 200 kop grošů". V prvním soupisu pro daňové účely se se stavbou setkáváme v roce 1640, kdy ji vlastnil jistý Mikuláš Biskup.
Objekt obklopují, a vytváří tak uzavřené atrium, hned 3 rozsáhlé stavby hospodářských budov. Ty jsou před rekonstrukcí, avšak v dobrých a stabilizovaných stavech.
Tato fotka není žádný obrázek z fotobanky, byla pořízena na terase tohoto výjimečného stavení. Pojďme se pustit do jeho objevování!
Hlavní společenská místnost celého domu se nachází v jeho přízemí. Nechybí velká kuchyně a samozřejmě také pec, která je dokonce z obou stran.
Pec je skutečně perfektní záležitost, především pak večer. Dá se na ní spát? Ano. Vyzkoušel jsem to osobně? Samozřejmě. Možnost strávit noc na peci jsem si nemohl nechat ujít!
Pec nám spadla, kdopak nám ji postaví? Nebojte, to už řešit nebudete. V domě je všechno úplně nové. A až budete vaší návštěvě vyvářet, z buchet z pece se zaručeně posadí na zadek.
Barevné provedení kuchyňské linky sedí jako třešnička na dortu. Dokonale ladí s historickým charakterem domu. Všechny klenby jsou opravené, ale zcela originální. Žádné atrapy. Tloušťka zdí tohoto podlaží se pohybuje mezi 80 až 97 cm.
Všechno je řešeno se skutečným citem pro detail. Žádná zpatlanina, žádná rychlokvaška. Oko si přijde na své. Nebo alespoň pro mě platí, že mi dělá vyloženě dobře, když vidím tuto úroveň provedení a vzájemné symbiózy jednotlivých prvků.
Plocha společenské místnosti je včetně kuchyně rovných 50 m2. Dekor dlaždic byl zvolen tak, aby korespondoval s historickým původem. To samé pak platí pro masivní dveře, které jsou osazeny vkusnými černě matnými klikami.
Když vystoupíme dveřmi ven (zrovna tak můžeme dům oběhnout kolem dokola), čeká nás první zastávka pro ranní kávu.
A to právě tady. Matně černá se mimochodem propisuje v dalších detailech, jako je například osvětlení této fantastické kryté terasy s výhledem do zahrady. Ano, do zahrady, která má skoro 19 tisíc metrů.
Mluvit o zahradě je mi skoro až hanba. Toto je totiž regulérní park. Se zajímavým profilem, žádná placka. A už vůbec ne holá, jen podívejte na ty vzrostlé stromy. Pozemky se svažují směrem na sever ke korytu Zbonínského potoka.
To abyste objezdili, to už je na čtyřkolku! Když ji nebudete chtít nechávat ve stodole, tak klidně rovnou do domu. Místa je tady dost. Na první fotce vidíte klenutý sklad o velikosti 40 m2, který byl olvodně plánován jako wellness. Proto je tu sprcha a další napojení na vodu i odpad. Čtyřkolku tedy beru zpátky, tohle by byla pánská klubovna jako víno. Přístup je také samostatný - na druhé fotce v pravém rohu domu.
Moment, řekl někdo víno? Jasně, že ho budete mít kam dát. Chladný sklípek nemůže chybět. Je odizolovaný, provětraný. Větrání spodní části domu je téma samo pro sebe, dostaneme se k němu na konci webu.
Až budete grilovat jako figurant na fotce, určitě se vám bude hodit, že hnedka vedle wellness místnosti je také velký dřez a zázemí právě pro tyto účely. Jelikož se děti určitě zapatlají, můžete je hodit rovnou do pračky vedle dveří.
Ve zmíněné části domu nechybí také koupelna , vestavěná skříň a výlevka se sprchou.
Čekali jste, že koupelna, která prakticky není vidět a je tady jen tak mimochodem, kdybyste se rovnou ze zahrady chtěli umýt dole, bude obyčejná? Tak to byste museli být jinde...
Schodiště s matnou šedou stěrkou je přesně tak příjemné, jak vypadá. Doporučuji chodit bez bot, je to fakt dobrý 🙂
Repasové originální zábradlí je naprosto nádherné. Jakmile po něm vyběhnete, ocitnete se ve druhém podlaží u balkonu na druhé fotce.
Tento balkon tvoří také zákryt před povětrnostními vlivy pro hlavní vstup. Na druhé fotce je potom pohled z druhé venkovní platformy orientované směrem do parku, tedy na jihovýchod. Ano, už neříkám zahrada, ale park. Skutečně působivé. Hlavně takto ráno, kdy zpoza stromů stoupají sluncem prosvětlené vodní páry, které se drží při korytu potoka.
Ne snad, že by večerní pohledy ztrácely něco na kráse. Řečeno slovy klasika - krása střídá nádheru.
Z terasy druhého podlaží vstoupíme do obývacího pokoje hlavní části domu. Tento velký byt je na rozloze celého půdorysu stavby, zatímco zbylé dva byty jsou nahoře. S návštěvami se tak vzájemně nebudete rušit a přijet k vám mohou klidně dvě rodiny naráz.
Součástí prodeje je taktéž vybavení na fotkách, v domě tak můžete klidně rovnou začít fungovat. Holé zdi vám tu nenecháme.
Plocha obýváku je 45 m2 a díky velké ploše oken je v něm příjemné množství světla.
I zde topí podlahové topení, tentokrát ale s masivní dřevěnou podlahou. Atmosféru dotvoříte v krbových kamnech.
Oheň je mocný čaroděj. Zahřeje nejen na tváři, ale také na duši. V historickém domě zkrátka nemůže chybět.
Kvalitní kuchyňská linka se nachází ve stejné části domu, jako ta spodní. Je zde malá jídelna (ta velká je v obýváku) a u vstupu na terasu nechybí ani vinotéka. Na druhé straně místnosti je pak spižírna o ploše 3,5 m2, kterou na fotce neuvidíte.
Ve vstupní části obýváku se vedle kamen nachází ještě jedny dveře, ve kterých je ukrytá toaleta. Nemusíte tedy nikam běhat, stačí si doslova odskočit od stolu.
První ložnice. Dobré ráno či spíš dobrou noc? Plocha je 15 m2 a pozorné oko si jistě povšimlo detailu v podobě zlatých úchytů na dvířkách. Objevily se už na kuchyni a jsou vzájemným pojítkem vestavěného nábytku, který byl samozřejmě vyráběn na zakázku.
Detailů v interiéru uvidíte skutečně hromadu, pokud je tedy vidět chcete. Nicméně byla by sakramentská škoda je přehlížet.
Tato koupelna náleží k ložnici, kterou lze považovat za hlavní rodičovskou. Je totiž až za dveřmi do pokoje. Zbylé pokoje pak mají koupelnu z chodby.
I zde platí, že je vestavěný nábytek už hotový. Okna jsou směrem do dvora, plocha je 15,5 m2.
Sousední ložnice je na papíře o metr větší, nicméně vstup do ní je řešen zpoza rohu, kde je šatní skříň. Reálně je tak o chloupek menší, nežli předešlý pokoj. Dle lehkého růžového tónu vestavěného pracovního stolu je jasné, kde měla na tomto zámku bydlet princezna.
Druhá koupelna tohoto bytu je vybavena sprchou. Toalety jsou na podlaží celkem 3.
Poslední a nejmenší pokoj je pracovna s výstupem na balkon do dvora, jehož plocha je 8 m2. To bychom měli, přesun o podlaží výše! Na schodišti pokračuje kochačka originálním zábradlím.
Zbylé dva byty jsou v podkroví, nicméně díky mansardové střeše netrpí šikminy nepoužitelným zkosením. Stěny jsou takřka vertikální a vynikají velkoformátovými okny. Plocha obýváku prvního bytu je 25 m2.
Ani vedlejší ložnice tak není ochuzena o prostor, zkosení prakticky nepocítíte, zato však prostoru přidává na zajímavosti. Tato ložnice (15 m2) je od bytu oddělená, má tedy svůj vlastní prostor pro šatnu i koupelnu.
Koupelna v jednoduchém designu je vyvedena v šedé stěrce, k dispozici je vana i sprcha. Na chodbě u vstupu do této části je pak místo pro vestavěnou skříň. Všimnout si můžete dvířek rozvaděče podlahového topení.
Protější pokoj má shodnou velikost - také 15 m2. Okno je orientované do dvora.
Všechny části domu jsou vybaveny alarmy, které jsou rozdělené na zóny. Přístup do jednotek je možné také ze zadní strany domu, kde jsou k dispozici dveře na schodiště (do mezipatra).
Obývací pokoj druhého horního bytu je větší. Jeho plocha je pěkných 34 m2. Orientace oken je na sever a západ. Přípravy na osazení kuchyně jsou samozřejmě hotové.
Hned vedle čeká největší ložnice o velikosti 18 m2. Okna na západ a na jih, tedy mimořádně světlý pokoj. Milým detailem jsou pak odhalené cihly konstrukce komínu, která zasahuje do chodby.
Druhý pokoj je umístěn do štítu domu, jeho velikosti je 13,5 m2. Z okénka je výhled přímo do dvora.
Nechybí samostatná toaleta a pochopitelně také koupelna, tentokrát s vanou.
Teď se přesuneme o dvě podlaží níže, kde nás čeká ještě technologické zázemí domu. Z této zadní části domu je přístup rovněž do jíž zmíněného sklípku, nechybí také další samostatné WC. Toalet je v domě skutečně dost, nicméně počítalo se s tím, že tu bude živo. Ostatně za vlastnictví rodu Biskupů, kteří usedlost vlastnili celých 150 let, tu dle dochovaných historických záznamů pobývalo kolem 14 osob. Ale ty tehdejší hygienické podmínky raději nerozebírejme 🙂 Zůstaňme v roce 2024.
Mimo rozvaděčů tu tepe především srdce vytápění celého objektu. Podlahové topení je napojené na geotermální tepelné čerpadlo, tedy s vrty. Po pravé straně si můžete povšimnout soustavy izolovaných vedení, které vedou do podlahy. Jedná se o systém větrání domu, který zamezuje pronikání zemní vlhkosti. Věc, kterou jste pravděpodobně ještě nikdy nikde neviděli. A přitom o ní vědět ani nebudete, v komfortu vašeho bytu si při věšení kabátu povšimnete maximálně termostatu.
Na pozemek lze vstupovat hned několika směry, na první fotce jsou vrátka směrem ke dveří na schodiště. Teď nás ale čekají stodoly. Jsou celkem 3 a jejich zastavěná plocha je v součtu monstrózních 727 m2.
To už je řádná porce pro vaši sběratelskou vášeň, ať už je jakákoliv. Přístup domu je upraven žulovou dlažbou, zatímco zbytek plochy je tvořen trávníkem.
Hospodářské budovy nabízí až nekonečné množství místa. Spousta místností, otevřených prostor. Moje posedlost starými auty by tady konečně získala nový rozměr! Konečně bych se nemusel mačkat v 5 garážích...
Ač jsou tyto budovy před rekonstrukcí, jsou ve velmi dobrých a stabilizovaných stavech. V zásadě tak lze tvrdit, že jim chybí pouze kosmetika.
Do areálu lze vjet či vstoupit také boční branou hned vedle stavení. Do parku pak můžete bránou na druhé fotce, případně pak také samozřejmě z obecní komunikace, které jej lemuje.
Zdálo se vám toho už hodně? Pak vězte, že z celkových 18.695 m2 jste v části se stavením a hospodářskými budovami viděli pouhých 2.140 m2. Tedy zhruba osminu plochy. K dispozici je rovněž projekt na vybudování rybníka. Ve spodní části pozemku protéká potůček.
Ve Zboníně se na žádný velký provoz a čilé dění nechystejte. Trvale zde žije sotva 30 obyvatel a silnice přes Zbonín už nikam dál nevede.
Bonusem ke koupi je pak dům pro zahradníka který se nachází na kraji souboru a který je ve stavu k rekonstrukci. Nemusí samozřejmě vůbec sloužit zahradníkovi, je to náš interní název.
Brzy na viděnou u Orlické vodní nádrže, před jejíž vybudováním v padesátých letech zůstal Zbonín, a to díky své poloze na kopci, naštěstí uchráněn. Na rozdíl od 650 jiných domů, které skončily pod jeho hladinou.
Adresa domu
Zbonín 1, 397 01 Varvažov - Zbonín
Vzdálenosti od domu:
Hladina Orlíku | 330 m vzdušnou čarou
Praha - Václavák | 92 km / 80 min
Písek | 25 km / 30 min
Příbram | 38 km / 38 min
Půdorys domu | 1. NP | Společenské zázemí
Půdorys domu | 2. NP | 5+1
Půdorys domu | 3. NP | 2x 3+kk
Půdorys domu | Sklep
Mapa katastru
(modře vyznačený je pozemek, který je součástí prodeje)
Výpis z katastru - předmět prodeje
Stav domu v roce 2019
Na shledanou u špekáčků!