Trh s nemovitostmi se mění. Velmi. A já to vítám. - Ondřej Černovický - Váš prověřený makléř

Trh s nemovitostmi se mění. Velmi. A já to vítám.

Vývoj na trhu s nemovitostmi vypadal v posledních 3 letech jako start rakety. Neustále rostoucí ceny, pozitivní nálada a bezstarostnost zakončená mediální masáží ze všech stran. Až doba dospěla do fáze, kdy lze pro některé byty a lokality sledovat zhruba 20% růst cen ročně. Tento fenomén ale zákonitě musí někdy skončit. Nemusíme být špičkoví ekonomové na to, abychom věděli, že ekonomika se pohybuje v cyklech a po růstu musí zákonitě přijít pokles. Tento článek není žádnou predikcí budoucího vývoje nebo krize. Krize je krizí právě proto, že ji nikdo nečeká. Pokud by se ji čekat dalo, jistě by v roce 2008 nesložila největší americkou spořitelnu založenou v roce 1889.

V prvních měsících roku 2019 však přichází změny, které nelze přehlédnout. Jsou vyvolány více faktory, jedním z nich je například regulace podmínek pro hypotéky. Prodej nemovitosti není už jen formalita na pár dnů. Kdysi stačilo vystavit nabídku, během týdne se ozvalo 25 zájemců a do 10 dnů byl kupující na světě. V některých případech vše probíhalo dokonce mnohem rychleji – v extrémech jsem znal kupujícího ještě ten samý den, kdy se nabídka veřejně objevila. Přiznám se ale, že mě takové prodeje nebavily. Byly jednoduché, rychlé, ani jsem se nestačil rozkoukat a bylo po všem. Možná se ptáte, proč by měl makléř vítat horší podmínky a větší komplikace? Vždyť je přece lepší mít stejné peníze za méně práce.

Protože práce makléře spočívá ve skutečném prodeji. Není to pouze o tom, aby co nejrychleji shrábnul provizi a šel dál. Samozřejmě, někteří to tak mají, ale teď bych rád mluvil o makléřích, kteří svou práci myslí vážně. Je přece skvělé dělat něco, co člověka baví a naplňuje. Hledáme řešení, nastavujeme prodejní strategie, podstupujeme náročná jednání. To je to koření, bez kterého by se jednalo jen o automatizované rutinní úkony. A na konci spousty obchodů nás navíc čeká to příjemné – odměna za dokončenou práci. Pro mě to však zároveň znamená konec jedné kapitoly, která mě neuvěřitelně bavila. Proto mi nevadí, když má kapitola občas o pár stránek navíc.

V letošním roce trvá prodej skvělé nemovitosti za přijatelnou cenu mnohonásobně déle, než jak tomu bylo v posledních letech. Potvrzují to statistiky napříč makléři i kancelářemi. Nejvíce to zaznamenávají lidé, kteří se s prodejem přehoupli z loňského roku do letošního. Počet prohlídek ve stejných časových intervalech ubývá. Děje se ale nějaká pohroma? V žádném případě.

Pouze se postupně začíná obnovovat ztracená rovnováha. Tak to alespoň vnímám já. Z pohledu makléře je to skvělá zpráva. Více práce, složitější postupy, více proinvestovaného času i peněz. Proč je to dobře? Protože makléř bude opět nenahraditelný. V minulých letech byla přidaná hodnota makléře především v tom, že prodá rychleji a dráž než majitel sám. Nebylo to o tom, že by majitel sám neprodal vůbec, to se totiž zpravidla vždy podařilo. Trh byl tak lačný po nemovitostech, že se prodalo vždy a všechno. Ale dřív tomu tak nebývalo. Troufám si tvrdit, že do roku 2015 si samoprodejci na prodeji běžně vylámali zuby. Potvrzuje to i počet těch, kteří se na mě s neúspěšným prodejem obraceli. A tato doba se začíná pomalu vracet. Opět přijde spousta prodejů, u kterých se majitel bez makléře jednoduše neobejde. Bez zkušeností a prověřených postupů to bude mnohem složitější, v mnoha případech i nereálné. Je to tedy špatná zpráva pro ty z vás, kteří se na prodej chystají sami. Pokud to v posledních 2 letech šlo zvládnout, nyní můžete tvrdě narazit.

Samozřejmě to bude složitější i pro makléře, což je obrovský přínos ve druhé rovině. Makléřů by totiž mohlo opět ubýt a trh by se mohl pročistit. Říká se, že v naší zemi je nejvíce makléřů na jednoho obyvatele. Není to tak úplně pravda, protože ne každý s předmětnou živností činnost opravdu vykonává. Vždyť i já sám mám v živnostenském listu spoustu dalších věcí, které jsem nikdy nedělal (přece jen jsem v 19 letech neměl úplně jasno, kam mě vítr zavane). Stačí se zamyslet, jestli znáte výrazně více makléřů než třeba zubařů, právníků, prodavačů…Není jich tedy tolik, ale těch nekvalitních je stále relativně dost. A jsou vděčným terčem médií, díky kterým trpí pověst celého našeho oboru. Makléři, kteří nebudou držet krok s dobou (ať už, protože nechtějí, nebo to neumí), budou mít podmínky stále těžší a těžší a pokud nebudou poskytovat špičkové služby na úrovni, budou muset z kola ven. V zájmu všech solidních makléřů je, aby se trh pročistil od příležitostných prodejců a těch, kteří vlastní zájmy staví nebezpečně vysoko. Zpomalení trhu je pro takový jev přirozeným startem.

Nemovitosti se tedy začínají prodávat déle, růst cen zpomaluje a hovoří se o tzv. pozitivní stagnaci. Pro prodávající to znamená, že prodej zabere více času, ale žádná pohroma se dít nebude. Pro kupující to znamená, že šílenství pomalu ovadne, a tak nebudete volat na byt den po uveřejnění inzerátu, kdy vám makléř oznámí, že už je bohužel pryč. Výběr bude o něco širší, pohyb na trhu pohodlnější a méně impulzivní. A pro nás, realitní makléře, to bude opět příležitost vykonávat to, co osobně považuji na své práci za jedno z nejhezčích – skutečně aktivně prodávat, vymýšlet, hledat. Ne pouze čekat a monotónně inzerovat.


rfwbs-slide

Reference

Co o mně říkají klienti?

Copyright © 2018. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořil Tomáš Hlad.